4mm 4x8FT BUBBLE X WHITE
Part Number: CXBUBBLE448
Short Description: 4mm 4x8FT BUBBLE X PolyPrO
Manufacturer Name:
In stock
SKU
CXBUBBLE448
Very strong polypropylene sheet. Ideal for Point of Purchase displays, indoor/outdoor signage, totes, sleeve packs, and other packaging application.
Prime Bubble-X Plastic Board is an advanced co-extruded polypropylene (PP) sheet featuring a patented air-bubble core technology that delivers superior strength, durability, and sustainability. Engineered with a thermoformed internal structure and a unique matte finish, Bubble-X Plastic Board offers an exceptional strength-to-weight ratio, making it a lightweight yet highly durable alternative to traditional materials like paperboard, wood, and solid plastic sheets
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Masking | No Masking |
| Sheet Size (feet) | 4' x 8' |
| Sheet Size (inches) | 48" x 96" |
| Width (inch) | 48" |
| Length (inch) | 96" |
| Type | Corrugated Polypropylene |
| Allowed Unit Of Measure | SH |